Přidej se!

Spolupráce: Iveta Holešová (grafický design, pravidla hry), Lina Skorobogatchenko (grafický design, ilustrace)

Už od první chvíle jsme věděly, že klauzurní téma Moje Evropa chceme pojmout zlehka, hravě. O tom, že vytvoříme hru, nebylo pochyb. Začaly jsme tedy přemýšlet, o čem by mohla být. Prvním nápadem bylo Evropu navzájem propojit. Jako jeden z hlavních pojících prvků nás napadla EU. Chtěly jsme do unie zábavným způsobem zapojit státy, které nejsou jejími členy. K této ideologii se více hodila karetní nežli stolní hra. 

Přidej se! je karetní hra určená nejen příznivcům Evropské unie, ale všem, kteří mají rádi zábavu a s nadšením objevují nové hry. Počáteční inspirací nám bylo kvarteto. Jeho pravidla jsme si upravily a domyslely podle sebe.

Navrhly a vytvořily jsme celkem 98 karet. Ve hře je 22 hracích balíčků po 4 kartách. Jeden hrací balíček zastupuje jeden stát, který není členem Evropské unie. Součástí hry je i bonusový balíček, který se skládá z 10 Bruselských karet. Bruselské karty zvýhodňují jejich držitele, dopomáhají mu k získání dvou karet protihráče. Na počátku hry se všem hráčům rozdají čtyři zamíchané karty. Zbytek hracích karet se odloží na hromádku. Hráči se postupně tázají protihráčů na dané karty, které potřebují k sestavení čtveřice. Posbírané kompletní čtveřice karet se vykládají na stůl. Vyhrává ten hráč, který vyloží na stůl nejvíce čtveřic, čímž pomyslně zapojí nejvíce států do EU.

Při navrhování jsme braly v potaz čitelnost a přehlednost. Texty jsme na kartách umístily do rohu, aby byly při hře odkryté a dobře vidět. Pro každý stát jsme použily zkratku, která slouží k rychlejší orientaci. Zároveň jsme ale i vždy název státu rozepsaly, aby měl hráč přehled o názvech států. Ilustrace na kartě se symbolem Ekonomika jsou pokaždé jiné. Jsou zde vyobrazeny typické věci pro daný stát.  


Quadriball

Spolupráce: Iveta Holešová, Yana Korzhova, Nikola Valentová

Hra se hraje na speciálním hřišti se 4 koši. Hra je určena pro dvě družstva. Každý tým se skládá ze 4 hráčů: 2 útočníků a 2 obránců. Rozhodčí je jeden a má speciální dres. Koš dosažený z barevného kruhu se počítá za 4 body. Koš dosažený z jakéhokoliv místa vlastního pole se počítá za 2 body. Koš dosažený z trestného a soupeřova pole se počítá za 1 bod. Vítězí tým, který jako první dosáhne skóre 44 bodů. Obě družstva se před utkáním rozcvičují společně. Rozhodčí vhodí míč do středového kruhu. Tým, který míč zachytí, má výhodu jeho prvního držení a vybírá si své hrací pole.

Quadribble se hraje na všechny 4 koše najednou. Míč se musí nejprve dotknout odrazové části protivníkova koše a poté musí projít sítí ve vedlejším koši. Jinak je hod neplatný. Během hry se útočníci pohybují po celé hrací ploše. Obránci se mohou pohybovat pouze ve vlastním poli, nemohou z něj vyjít. Překročení hraniční linie se počítá jako faul (viz trestné hody).

Hra vznikla v rámci workshopu
s Yashou Rozovem.